Şükriye Tutkun
Şükriye Tutkun
19 Eylül 1965 Follow
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Şükriye Tutkun Biography
19 Eylül 1965 yılında Kocaeli’nde doğdu. Mimar Sinan üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Şan bölümünde okuyan Tutkun, Ahder Destan, Şebnem Başar, Atifet Usmanbaş, Madam Köpe, Zehra Belevi ile şan çalıştı.

Afşar Timuçin’den estetik ve felsefe, Filiz Ali’den Opera Tarihi, Cenan Akın'dan armoni, İlteriş Sun'dan solfej, Yekta Kara'dan sahne dersleri aldı. Etnomüzikolog Tugay Başar ile çocuk yuvalarında müzik öğretmenliği ile ilgili çalışmalar yaptı.


Konservatuarda okuduğu yıllarda değişik zamanlarda TRT Gençlik Korosu, İstanbul Operası Gençlik Korosu, St. Antoine Kilisesi Korosu’nda soprano olarak görev aldı. öğrenimine devam ettiği süre boyunca çocuk yuvalarında müzik öğretmenliği yaparak, çocuk koroları çalıştırarak, iş yaşamına da devam ediyordu.


Aryaları söylerken duygulanamıyordu. Şan hocasıyla türkü çalışmaya başladığında bu eksikliğin ne olduğunu hissetti. Albüm yapmak gündeme geldiğinde de hiç düşünmeden “Ben türkü söyleyeceğim” dedi. Birçoğunu yakından tanıyıp bağlandığınız türküleri, Ferhat Livaneli’nin çağdaş müzik yaklaşımıyla hem yeniden anımsatmayı hem de küçücük de olsa bir zenginlik katabilmeyi amaçladı.


Muammer Ketencoğlu, Zülfü Livaneli, Fahir Atakoğlu, Atilla özdemiroğlu, Ali Osman Erbaşı gibi sanatçılarla çalıştı. Televizyon programları sundu, Pilastip Show'da Tansu çiller karakterini seslendirdi. Birçok çizgi ve dizi filmde, reklam filmlerinde seslendirme yaptı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen Sultan Gelin Müzikali'nde başrol oynayan Tutkun, böylelikle yıllardır hayalini kurduğu "Türkü Müzikali" fikrini hayata geçirdi


Submitted by : Diego
Source : -
Şükriye Tutkun Şükriye Tutkun
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Artist List

Hiçbir sanatçıyı takip etmiyorsunuz.


Lyrics List