Serdar Ortaç
Serdar Ortaç
16 Şubat 1970 Follow
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Serdar Ortaç Biography
Serdar Ortaç, 16 Şubat 1970 yılında İstanbul'da doğdu. İlkokulu Kocamustafapaşa'da ortaokulu ise Suadiye'de okudu. Babası gibi bir tornacı olmak için Haydarpaşa Meslek Lisesi torna-tesviye bölümüne girdi. Liseden sonra babasının yanında çalışmaya başladı. Tornanın kendine göre olmadığını anlayınca Bilkent üniversitesi, Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne girdi. Fakat müzik ağır basınca okulu bitirmedi. 

Radyo ve kulüplerde DJ'lik ve VJ'lik yaparak müzik sektöründe çalışmaya başlayan Serdar Ortaç, bu süre içinde yapmış olduğu besteleri çeşitli sanatçıların seslendirmesiyle tanınmaya başladı. 1994 yılında aranjörlüğünü özkan Turgay'ın yaptığı ilk albümünü çıkardı. Ortaç'ın ilk hiti "Karabiberim" oldu. Aynı albümden "Değmez", "Hadi Git", "Deliriyorum" gibi beğenilen başka şarkılar da çıktı. 


Serdar Ortaç'ın, 1996'da yayınlanan "Yaz Yağmuru" adlı albümündeki "Ben Adam Olmam" adlı parçası onu yeniden en çok dinlenen popçulardan biri yaptı. Ortaç bu albümünde kendisinden çok başkalarının bestelerini söylemek istedi. Ayrıca albümde yer alan parçaları İspanyolca yorumlayarak "Serdar" adıyla Meksika'da piyasaya sürdü. "Ben Adam Olmam"ın İspanyolca yorumu olan "Loco Para Amar", Meksika radyolarının istek alan parçalarından biri oldu. Sanatçı daha sonra "Loco Para Amar"ın dört farklı yorumundan oluşan bir maxi-single'ını da yayınlandı. 


1998'de çıkan ve "Gecelerin Adamı" adını taşıyan üçüncü çalışmasında ise Serdar Ortaç söylediği tüm şarkıları kendisi yazdı. Albümle aynı taşıyan "Gecelerin Adamı"yla çıkış yapan Ortaç, aynı çalışmasında "Trainspotting" filminin soundtrack'inde yer alan Elastica grubunun "2:1" adlı şarkısını, yazdığı Türkçe sözlerle "Nereye" ismiyle seslendirdi.


Serdar Ortaç'ın, dördüncü albümü "Serdar Ortaç 2000 (Bilsem Ki)" de hayranlarının beklentilerini karşılayan bir albüm oldu. Albüm çıkışının ilk haftasında beşyüz binlik tiraja ulaştı. Selim çaldıran, Murat Yeter, Feyyaz Kuruş tarafından düzenlemeleri yapılan çalışmadaki "Asrın Hatası" adlı parça çok popüler oldu.


Ortaç, 2001 yılında ise başkaları tarafından söylenmiş ama sözü müziği kendisine ait ondört parçanın yeni versiyonlarını seslendirdiği "Sahibinin Sesi" adlı albümünü çıkardı.Submitted by : Diego
Source : -
Serdar Ortaç Serdar Ortaç
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Artist List

Hiçbir sanatçıyı takip etmiyorsunuz.


Lyrics List