İsmail Yk
İsmail Yk
5 Temmuz 1978 Follow
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

İsmail Yk Biography
İsmail YK, 5 Temmuz 1978 yılında Almanya'nın Hamm şehrinde dünyaya gelmiştir.
Müzikle uğraşan beş kardeşin en küçüğü olan "İsmail YK" 13 yaşında kardeşleriyle birlikte sahne hayatına başlamıştır. İsmail YK birçok müzik enstrümanlarını başarıyla çalabilmektedir. Ayrıca stüdyosunda kardeşleriyle beraber aranje ve müzik yönetmenliği yapmakla birlikte çok başarılı "Söz ve Müzik" yazarıdır. Seda Sayan, Alişan, Ebru Yaşar, Kibariye gibi sanatçılara birçok beste vermiş, aranjörlük yapmıştır.

1995 - yılında ise profesyonel müzik hayatına adım atmıştır.
1996 - yılında Yurtseven Kardeşler grubuyla "Bir Tek Sen" adlı ilk albümü piyasada yer almıştır.
1998 - yılında Yurtseven Kardeşlerin "Hop De Bakım" ve "Canın Çıksın İnsafsız" gibi şarkılarında bulunduğu "Toprak" adlı albümü çıkmıştır.

"Canın Çıksın İnsafsız" adlı şarkısınnın insanların dilinde olmasıyla birlikte bir çok televizyon kanallarında arkafon müziği olarak kullanılmaktaydı. Şarkının popüleritesi grup isminden daha ön planda ve daha çok konuşuluyordu. İsmail YK` nın seslendirdiği bu şarkının büyük kitle tarafından ilgi görmesi grup üyelerinden Hüseyin Yurtseven'in aklında bir İsmail YK solo albümü yapma fikrine neden olmuştu. Teklifi kabul eden İsmail YK 2002 yılında, 2004 yılında çıkacak olan albümü için çalışmalarına başlamıştır.

2004 - yılı, 5 Mayıs'ta farklı tarzı ile kendisini çok iyi hazırlayıp "Yurtseven Kardeşler" müzik grubunun da desteğiyle ilk solo albümü ‘Şappur Şuppur’ ile İsmail YK ismi altında Türkiye müzik piyasasına ilk adımını atar. Türkiye’de zirvede olan ve en başta gelen önemli sanatçıların da albüm çıkardığı dönemde yeni bir sanatçının albüm satışlarının birden hız alması müzik patronlarının da dikkatini çekmeyi başarır.

"Şappur Şuppur" şarkısı ve klibi ile babaların yaramaz çocuğu, annelerin yakışıklı evladı, gençlerin sevgilisi ve çocukların kahramanı olmayı başarmıştır. Aynı zamanda "Nerdesin" isimli şarkısı ile sevenlerin yüreğine seslenerek çok büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

2005 - yılının Nisan ayında Türkiye'de ilk oyuncağı yapılan sanatçı olmuş ve tüm ilköğretim okullarında ders kitaplarına konu olmuştur.

2006 - yılı, 5 Mayıs'ta "www.bombabomba.com" albümü ile çıkış yakalayıp bu albümle de müzik dünyasına bomba gibi giriş yapmıştır. Özellikle "Allah Belanı Versin" şarkısı tüm Türkiye'de odak noktası haline gelmiş birçok gazete, anahaber bülteni ve birçok canlı tv programlarına konu olmuştur, Bu albümde toplam 5 şarkıya klip çekmiş ve Türkiye'nin en çok satan sanatçısı olmuş, yılın en çok satan mekanik albüm ödülü ve yılın en çok satan dijital albüm ödüllerini alarak rekorlara imza atmıştır.

2008 - yılında "Bas Gaza" albümü ile yine iddialı giriş yapmış, yılın en çok satanlar arasında olmuş ve hem "MÜ-YAP" hem "Kral TV" hem de "dijital" platformda sayısız ödül alarak diğer albümlerindeki başarıyı devam ettirmiştir. "Bas Gaza" albümümünün satış rekorları kırması çok büyük kitlelere ulaşması Türkiye ve Avrupa'da bulunan dünyaca ünlü "Nielsen Müzik Endüstri" firmasının da dikkatini çekmiş "Marka araştırmalarında" İsmail YK marka olan ilk 10 sanatçı arasına 5 yılda girmeyi başarmıştır.

2009 - yılında "Haydi Bastır", "Çılgın/facebook" ve "Ayrılmam" şarkısının da bulunduğu albümü ile yine süper çıkış yapan İsmail YK,albümü piyasaya çıkmadan 70.000 sipariş almış ve ilklerine bir ilk daha katmıştır. YK, bu zamana kadar Türkiye ve Avrupa`daki milyonlarca hayranına her zaman ilginç çalışmalar sunmuş ve dikkat çekmiştir, Son albümü ile birlikte bu başarısını tüm dünyaya yaymıştır, Söz ve müziği İsmail YK’ya ait olan Facebook’ta ki bir gencin hikayesini anlatan "Çılgın/Facebook" şarkısı ve video klibi dünyaca ünlü sosyal imleme sitesi BuzzFeede düşünce dünya çapında ilgi görmüştür.

2011 - yılında ise Bakanlık tarafından "Gençlik kimi idol olarak görüyor" adı altında yapılan idol araştırmasının sonuçlarına göre gençliğin idol olarak gördüğü kişiler sıralamasında açık ara farkla ilk sırada olarak Türkiye’de idol alınanlar sıralamasında birinci sıraya yerleşmiş ve Türkiye'de ne kadar çok sevildiğini gözler önüne sermiştir.

2011 - yılında İsmail YK solo müzik kariyerindeki 5. albümü olan Psikopat'ı, 9 Haziran günü hayranlarının beğenisine sunmuş ve bu albümle de başarısına devam etmiştir.

2012 -  İsmail YK hayranlarının büyük merakla beklediği Metropol isimli yeni müzik albümü ise 7 Aralık günü müzik vitrinlerinde yer alır.

Kaynak: ismailyk.com

Submitted by : Diego
Source : -
İsmail Yk İsmail Yk
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Artist List

Hiçbir sanatçıyı takip etmiyorsunuz.


Lyrics List