Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Erkin Koray Biography

Erkin Koray, 1941 yılında İstanbul’da doğdu.
 


Küçük yaşlarda, piyano öğretmeni olan annesi Vecihe Koray’dan piyano öğrendi, daha sonra gitar çalmaya başladı. İstanbul Alman Lisesi’nde eğitim gördüğü 50’li yılların ikinci yarısında , arkadaşları ile kurduğu amatör toplulukta dönemin güncel parçalarını çalmaya başladı. Lise eğitiminin ardından 60’lı yılların başına dek çalışmalarını yarı amatör yarı profesyonel olarak sürdürdü.


1959 yılında ilk grubu Erkin Koray Ve Ritimcileri’ni kurdu. 1962 yılında ‘It’s So Long’ adlı İngilizce parça bulunan ilk 45’liğini yaptı. Erkin Koray 1963-1965 yılları arasında çeşitli orduevi ve askeri gazinolarında gitar çalarak askerlik hizmetini yaptı.


Askerliğin bitiminde, bir süre Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde dolaşan Erkin Koray Türkiye’ye dönüşünden sonra 1966 yılında, Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan Altın Mikrofon yarışmasına katıldı. Bu yarışmadan umduğu sonucu alamayınca çeşitli müzikli mekanlarda çalışmaya devam etti.


1967 yılında Erkin Koray Dörtlüsü adlı grubu kurdu. Aynı yıl basılan, bir yüzünde ‘Kızları da Alın Askere’, diğer yüzünde ‘Aşk Oyunu’ adlı parçalar bulunan 45’liği ile önemli başarı kazandı.


Bu ilk önemli başarıyı , 60’lı yılların sonlarına dek ardı ardına gelen; ‘Anma Arkadaş’, ‘Hop Hop Gelsin’, ‘Sana Bir Şeyler Olmuş’, ‘Seni Her Gördüğümde’ gibi hepsi büyük beğeni toplayan parçalar takip etti.


1969 yılında kurduğu Yeraltı Dörtlüsü adlı grubu ile çalışmalarına devam eden Koray, 70’li yılların başlarına gelindiğinde Türkiye’de oldukça geniş bir dinleyici kitlesine sahiptir ve kendine özgü müzik çizgisi belirginleşmiş durumdadır.


1971’de Erkin Koray Süper Grup’u, 1972’de Ter’i ve 1973’te Stop! Erkin Koray gruplarını kuran Koray , 1970-1974 yılları arasında Türkiye müzik listelerinde üst sıralarda yer alan klasikleşmiş birçok esere imza atmıştır. ‘İlahi Morluk’, ‘Aşka İnanmıyorum’, ‘Mesafeler’, ‘Züleyha’, ‘Silinmeyen Hatıralar’, ‘Şaşkın’, ‘Fesuphanallah’ bu dönem eserlerindendir.


Erkin Koray 1974-1984 yılları arasında kısa sürelerle Türkiye’ye gelişleri dışında Almanya’da yaşadı. olmayan bu dönemde; ‘Estarabim’, ‘Arap Saçı’ gibi çok bilinen eserleri yayımladı. Bu dönemde The Great Error adlı grubu ve daha sonra 1977 yılında Erkin Koray Tutkusu adlı gruptan sonra, kısa süreli beraberlikler dışında başka grup kurmadı.


Türkiye’ye kesin dönüşünün ardından kendisi için pek verimli geçmeyen 1985-1990 yılları arasında belki en çok bilinen çalışması olan ‘çöpçüler’ ile büyük bir çıkış yaptı. Bu dönemin diğer bir önemli ve özgün eserlerinden biri de ‘Gaddar’dır.


Erkin Koray telif hakları en çok ihlal edilmiş sanatçılarımızdan biri oldu. Bu nedenlerle nerede ise hiçbir zaman arzu ettiği yapımları gerçekleştirecek parasal kaynak bulamadı. Eserlerinin nerede ise tamamı yakın zamanlara kadar, TRT denetimi tarafından yayımlanmaya uygun görülmedi. Bu durum ülkemizde özel yayın kuruluşlarının ortaya çıkışına kadar süregeldi ve Koray’ın dinleyici kitlesinin sınırlı kalmasına yol açtı.


Anılan maddi sıkıntılar, sanatçıyı tek bir sentezleyici eşliğinde kaydedilen “çukulatam Benim” (1987) gibi düşük bütçeli yapımlara zorladi. 1989 yılında yaptığı “Hay Yam Yam”ın ardından anlamlı bir isimle “Tamam Artık” albümünü yayımladı. Bu çalışmasının ardından bir sessizlik ve küskünlük dönemine giren sanatçı, “Tek Başına Konser” adlı konser kayıtlarından oluşan dışında albüm çalışmalarına ara verdi.


1996 yılına kadar süren bu sessizlik, iddialı ve görece yüksek bütçeli “Gün Ola Harman Ola” albümü ile bozuldu. Büyük satış başarısı göstermeyen bu çalışmayı 1999 yılında yayımlanan “Devlerin Nefesi” adlı son albümü takip etti.


Submitted by : Diego
Source : -
Erkin Koray Erkin Koray
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Artist List

Hiçbir sanatçıyı takip etmiyorsunuz.


Lyrics List