Eric Clapton
Eric Clapton
30 Mart 1945 Follow
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Eric Clapton Biography

Eric Patrick Clapton 30 Mart 1945’te İngiltere’nin Ripley kasabasında doğdu.


Anneannesi tarafından büyütülen Eric, Patricia Molly Clapton ile Kanadalı bir asker olan Edward Fryer’ın evlilik dışı çoçuğuydu.


Anneannesini anne olarak tanımış, gerçek annesi ise ona kardeşi olarak tanıtılmıştı. Dokuz yaşına kadar bu gerçeği bilmeyecekti.


Eric çok erken yaşta blues’a karşı büyük bir hayranlık duydu. 15 yaşında gitar çalmaya başladı. 1962’de sınıfta gitar çaldığı için Kingston College of Art ‘dan atıldı. Bir yandan işçi olarak çalışırken bir yandan da pub’larda gitar çaldı.


çeşitli İngiliz blues gruplarına üye oldu. Roosters ve Casey Jones’dan sonra kendisi, Jimmy Page, Jeff Beck gibi 60’ların ünlü İngiliz gitaristlerinin birlikte yer aldığı Yardbirds grubunda katıldı. Yardbirds icra ettiği blues tarzı rock ile büyük ilgi gördü. Eric, 1965 yılında pop müziğe doğru kayan grubu terketti. Hemen ardından Bluesbreakers grubuna katıldı.


Bu grubun blues’a olan sıkı bağlılığı sayesinde Eric çok başarılı oldu. Hayranları ona “God” lakabını taktılar. Bluesbreakers albümü İngiltere listelerinde 6 numaraya kadar çıktı. Mayall'ın grup içindeki baskıcı tutumuna dayanamayan Eric, basçı Jack Bruce ve davulcu Ginger Bakerla beraber, 1966 yazında gruptan ayrılarak Cream grubunu kurdular. ünlenmiş üyelerden oluşan grupta Eric Clapton bir süper star olmuştu artık. İlk üç albüm Fresh Cream, Disraeli Gears ve Wheels of Fire ‘dan sonra Cream uluslarası bir üne kavuştu. Ne yazık ki üyelerin egoları çatışmaya başladı ve grup 1968’de dağıldı.


1969’daki veda turnesinden sonra Goodbye albümü piyasaya çıktı ve beklendiği gibi Amerika’da iki numaraya çıktı. Cream’den ayrıldıktan kısa bir süre sonra Clapton, Blind Faith adında yeni bir grup kurmuştu bile.


Ginger Baker, Rick Grech ve Steve Winwood ‘dan oluşan güçlü grup, ilk Amerika turundan sonra anlaşmazlıklardan dolayı dağıldı. Eric bir süreliğine Delaney & Bonnie ‘in misafir gitaristi olarak müziğe devam etti. Eric, yakın arkadaşı George Harrison’ın karısı Pattie’ye aşık oldu. Pattie’ye olan aşkı için "Layla" adlı bir şarkı yazdı. Eric daha sonra kocasından boşanan Pattie ile 1979’da evlenecek ve 1988’de ondan ayrılacaktır.


Solo çalmayı sevmeyen Eric, Derek and the Dominos grubuna katıldı. İçinde Layla nın da yer aldığı ilk albüm Layla and Other Love Songs öncesi İngiltere turuna çıktı.


Eric’in bu sıralarda kokain alışkanlığı başladı. Amerika turnesinde çıkan anlaşmazlıklar sonrasında grup ikinci albümü iptal etti ve dağıldı. Eric iki yıl müzikten uzak kaldı ve tedavi gördü.


Tamamen iyileşti ve kokain bağımlılığından kurtuldu. Townsend's Rock Opera’nın film versiyonu olan Tommy’de rol aldı. Ayrıca Bob Marley’nin bir cover’ı olan "I Shot the Sheriff" içeren 461 Ocean Boulevard adlı bir albüm yaptı. "I Shot the Sheriff" bir numaraya kadar çıktı. Reggae’ye yakınlaşması bazı hayranlarının hoşuna gitmedi.


1980 de çıkan canlı albüm Just One Night hayranlarına istedikleri gitaristi tekrar hatırlattı. Eric bu sefer alkolün cazibesine kapılmıştı. 1981 de bir ara hastanede kaldı. Another Ticket (1981), Money and Cigarettes (1983), Behind the Sun (1985), August (1986), Journeyman (1989) gibi bir dizi başarılı albüm çıkardı. Asla eskisi kadar iyi olmadığını söyleyenler olsada tekrar başarıyı yakaladı . 1988’de Polygram şirketi bütün kariyerini gözler önüne seren 4 CD’lik Crossroads albümünü çıkardı. Bu albümle iki Grammy ödülü aldı.


1990 yılının sonlarında yakın arkadaşları gitarist Stevie Ray Vaughan ve iki grup personelinin helikopter kazasında ölmesi ve bir kaç ay sonra İtalyan bir model olan Lori Del Santo’dan olan oğlu Conor’ın Manhattan’daki yüksek bir binadan düşerek ölmesi Eric’i çok üzdü. Bu üzüntüsünün ürünü "Tears in Heaven" altı Grammy ödülü aldı. 1994 yılında tekrar blues’a döndüğü From the Cradle albümü hayranlarını sevindirdi.


1997’de Phenomenon filminin soundtrack’ı "Change the World," ile iki Grammy ödülü birden aldı. Yardbirds ve Cream’den sonra solo olarak da Rock&Roll’ un şeref listesine giren Eric bir sonraki çalışmasında herkesi şaşırttı.


Eric "X-Sample" adıyla trip hop’un İngiliz temsilcisi Simon Climie ile Retail Therapy albümünde yer aldı.


2000 yılında ünlü blues gitaristi B.B. King ile çıkardığı Riding With The King albümü 43. Grammy ödüllerinde En İyi Geleneksel Blues Albümü kategorisinde ödül aldı. Hemen ardından Clapton’un son albümü Reptile piyasaya sürüldü.


Submitted by : Diego
Source : -
Eric Clapton Eric Clapton
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Artist List

Hiçbir sanatçıyı takip etmiyorsunuz.


Lyrics List