Demet Sağıroğlu
Demet Sağıroğlu
5 Aralık 1966 Follow
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Demet Sağıroğlu Biography
Güzel Sanatlar mezunu Anne ve Mühendis bir Babanın çocuklarından olan Demet"in anne tarafı İzmir"de baba tarafı Ankara"da yaşıyor.

05.12.1966 yılında Erzurum"da dünyaya geldi.

İlk - Orta - Lise öğrenimini Ankara"da yaptı. Yüksek öğrenimini Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümüyle sürdürdü, daha sonra aynı üniversitenin Müzik ve Sahne Sanatı Şan bölümünde burs kazanınca öğrenimine Şan bölümünde devam etti.
1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan bölümünden mezuniyetiyle müzik eğitimini tamamladı.
1989 yılında Demet, Kayahan"la tanıştı ve onunla birlikte Eurovision Şarkı Yarışması"na katılarak "Ve Melankoli" isimli şarkısına vokal yapmasıyla müzik yaşamında ilk sınavını vererek profesyonel müzik hayatına adım attı. Bu Türkiye elemelerinde ikincilik aldılar.
1990 yılında ise, yine Kayahan ile birlikte seslendirdikleri "Gözlerinin Hapsindeyim" isimli Kayahan şarkısıyla Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Seçmeleri"nde birinci oldular. Ancak bu şarkı, Yugoslavya/Zagreb"de yapılan Eurovision"a bir hayli değiştirilerek gitti ve ESC finalinde, katılan 22 ülke arasından 17ncilik alabildi.
Demet, dörtbuçuk yıl Kayahan"ın vokalistliğini yaparak sahne hayatına başlamış oldu.

1993 yılında ise Show TV"nin düzenlediği şarkı yarışmasına Şehrazat"ın bir şarkısıyla katılarak üçüncülük derecesini kazandı.
1994 yılında ise İlk Albümü "Kınalı Bebek"i Uzay Hepari - Şehrazat podüktörlüğünde yaptı ve Sony Müzik Yapım şirketiyle dinleyicilerine sundu. Böylece albüm hayatına da başarılı adımını attı. Üstelik sadece yorumcu olarak değil, söz yazarı ve besteci kimliğiyle de küçümsenmeyecek bir başarı kazanarak. Zira bu albümde Arnavut Kaldırımı, Hazan Mevsimi, Yadigar, Gönlünce Yaşa gibi dillerden düşmeyen şarkılar Demet Sağıroğlu"nun imzasını taşıyordu.
1996 yılında ikinci albümü "Şikayetim Var"ı Kayahan prodüktörlüğünde gerçekleştirdi. Bu konuda titizliği çok iyi bilinen Kayahan"ın albüme koyduğu Demet şarkıları, "Söyle", "Haydi Gülümse" idi. 1998 yılında 3. albümü "SIMSICAK"ı Yannis Doulanis prodüktörlüğünde yaptı. Bu arada Nedim Şaban yönetmenliğinde Zeki Müren için "BİR DEMET YASEMEN" adlı müzikalde Belgin Doruk"u oynadı.

Aynı yılının devamında Ticaret hayatına atıldı "ETI"S" adı altında güzellik merkezini açtı ve şubeleriyle genişletti.

2000 yılında ise "NİLGÜN" adlı 16 bölümlük Yağmur Ajans için bir dizi çekimi gerçekleştirdi. Ayrıca örneğin Asansör, Ağır Roman vs. gibi bir çok reklam müzik ve filmlerinde çalışmaları olmuştur. Demet Sağıroğlu, Altın Kelebek başta olmak üzere bir çok ödül aldı. Sanatçı, yorumculuğunun yanı sıra hit olan beste ve sözlere de imzasını attı. Sony Müzikle Kaset sözleşmesini bitiren Demet, Marşandiz International Müzik yapımla anlaştı.

Bu arada 2,5 yıl aradan sonra yani 2000 yılına çok başarılı olan 4. Albümü "DEMET"le nokta koyarken 2001"e hızlı giriş yaptı. Demet dördüncü albümünü müzik dünyasında başarılı ve tecrübeli olan üç prodüktör Koral Sarıtaş - Tanju Arıkan - Nino Varon ile gerçekleştirdi. Bu albümünde de kendi besteleri bulunuyor. Albümün beğenilen şarkılarında yine kendi besteleri bulunuyordu "Savruldum" ve "Misafir" isimli sarkilarda Demet Sağıroğlu imzası vardı. Marşandiz Internationalle Demet bu albümünde dünyaya açılıyor. İlk klibini çektiği "PAPATYA FALLARI" adlı parçasını Fransa - Atoll Music. Ve Büyük ihtimalle ikinci klibi olacak "SAVRULDUM" adlı slov parçasını ise İspanya -Clave adlı firmalarca beğenilerek anlaşmaları imzalandı.

Submitted by : Diego
Source : -
Demet Sağıroğlu Demet Sağıroğlu
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Artist List

Hiçbir sanatçıyı takip etmiyorsunuz.


Lyrics List