Bendeniz
Bendeniz
25 Temmuz 1973 Follow
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Bendeniz Biography
Bendeniz (Deniz Çelik)

25 Temmuz 1973 yılında İsviçre"de dünyaya geldi. Erenköy Kız Lisesi"nden mezun olan sanatçı, lise öğreniminin ardından yüksek öğrenim için doğduğu ülkeye yani İsviçre"ye gitti. Ardından Türkiye"ye döndüğünde bir arkadaşının doğum günü partisinde söylediği şarkı sayesinde Raks Müzik yetkilileri tarafından keşfedilen Bendeniz(Deniz Çelik), 1993 yılında Neslihan Yargıcı"nın yaratıcılığını yaptığı "Abajur kız" imajıyla ilk albümünü çıkardı. Garo Mafyan, Zeynep Talu gibi müziğin önemli isimleriyle çalışan Bendeniz ilk albümü ile yurtiçi ve yurtdışında ciddi başarılara imza attı.. Sanatçının albümü bir milyon tirajını geçen satışıyla, yılın en başarılı prodüksiyonlarından biri oldu. Türk pop müziğinin klasik albümlerinden sayılan çalışmanın ilk klibi "Ya Sen Ya Hiç" dünyanın en prestijli müzik kanallarından Mtv`de yayınlanan ilk Türk klibi oldu ayrıca Mtv"nin müzik yarışmasında Türkiye"yi temsil ederek ayrı bir başarı kazandı. Albümden "Ağlayayım mı?", "Sen Kaybettin", "Müjdeler Ver" gibi çok sayıda hit çıktı...

İlk albümünde kazandığı büyük başarının ardından Türk popunun en başarılı erkek vokallerinden Harun Kolçak"la beraber Türkiye"nin ilk single çalışmalarından birine imza attılar. "Elimde Değil" ve "Sev Biraz" şarkıları ve versiyonlarının yer aldığı single, çalışması ıskender Paydaş aranjörlüğünde tamamlandı.. Ve büyük başarı elde etti..

Single çalışmasının ardından, sıra ikinci albümdeydi.. "Bendeniz 2" albümü ilk albüme göre batı normalarına daha yakındı. Albümde yer alan 12 şarkıdan 10 tanesi sanatçının kendi imzasını taşırken, diğer şarkılar Ümit Sayın ve Murat Yeter"e aitti. Albümün aranjörlüğünü; Ozan Çolakoğlu, Murat Yeter ve geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Onno Tunç yaptı. Albümde Emel Müftüoğlu, Demet Sağıroğlu, Harun Kolçak, Yıldız Tilbe, Melis Sökmen gibi isimlerin vokal desteği vardı. "Gönül Yareler İçinde", "Neler Olacak", "80 Günde Devr-i Alem" gibi çok sayıda hit çıkaran albüm, unutulmaz şarkıları içinde barındırmaktadır..

İlk albüm, single ve ikinci albümün büyük başarılarının ardından "Bendeniz 3" müzik marketlerdeki yerini aldı.. Albüm önceki albümlere göre daha sert bir alt yapıya sahipti.. "Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı", "Turnayı Gözünden Vurdum", "Sana Mı Kaldım", "Bir Gün İstersin" albümün ilk öne çıkan parçaları oldu.. Albümün düzenlemeleri Murat Yeter ve Ahmet Özden"e aitti.Bu albüm de basın ve radyoların gündemini uzun süre meşgul etti, güzel bir satış grafiği elde etti..

1996 yılında çıkan üçüncü albümünün ardından bir süre basından uzak kalan sanatçı, bu süre içinde vokalisti Volkan Akyol"un albümünün prodüktörlüğünü üstlendi ve Volkan"a 10 şarkı verdi.. Volkan"ın albümü "Anoniniyolay" şarkısıyla uzun süre konuşuldu..

1998 yılında "yaşanmış ve ilelebet yaşacak aşklarına" adadığı albümü "Bendeniz"den ile dinleyiciyle buluşan sanatçı, "Günahlar" şarkısıyla romantik bir dönüş yaptı.. Albümde Özkan Uğur, Cihan Okan vokalleri yer alırken, Bendeniz"un duru sesi ve artık zamanla daha da oturan sanatçı kişiliği takdir kazandı..

1999 yılının son aylarında "Kurtulamıyorum" albümüyle karşımıza çıkan Bendeniz aynı zamanda çeşitli sorunlar yaşadığı şirketinden son albümünü çıkardı.. Albüm"e tek klip geldi ve geniş bir promosyon yapılmadı.. Çıkış şarkısı "Kurtulamıyorum" dönemin sıkı hitlerinden biriydi.

Bendeniz çok daha enerjik güçlü bir şekilde 2001 yılında sevenleriyle buluştu.. Albümün adı "Zaman" oldu ve hayranlarının uzun süredir bekledikleri albüm nihayet müzik marketlerdeydi.. "Satmışım", "Zaman", "Güzeller Güzeli" albümün başlıca hitleriydi..

Zaman albümünün ardından "Demedim Mi" albümü müzik severlerle buluştu.. 2003 yılında rafta yerini alan prodüksiyonun çıkış şarkısı da albümün isim şarkısı "Demedim Mi" olarak belirlendi.

Bu süreç içinde yurt içinde üretken kişiliğini sergileyen Bendeniz aynı zamanda yurt dışında bir çok isme çok sayıda şarkı verdi.. Rai müziğinin önemli isimlerinden Faudel sanatçının "Güzeller Güzeli" şarkısını "Maina" adıyla yorumladı.. Lübnan"lı sanatçı Amel Hejazi Bendeniz"in Zaman şarkısı olmak üzere birçok şarkısını albümlerinde yer verdi ve bu sayede ülkesinde ciddi başarılar elde etti.. Myriam Faris"de Bendeniz"e ait çok sayıda şarkıya albümlerinde yer verdi.

Yurtdışı başarıları da hızla devam eden sanatçı 2005 yılında "Aşk Yok Mu Aşk" albümünü çıkardı.. Sözleri Aysel Gürel"e, müziği ise kendisine ait olan "Kırmızı Biber" şarkısı ile 2005 yılına damgasını vurdu.. Albümün ikinci klibi ve hiti de "Bu Bahar da" şarkısı oldu..Sanatçı bu albümüyle de uzun süre radyo listelerinde yer aldı.

Sanatçının kariyerinin 10. albümü "Değiştim" 2006"nın son aylarında piyasadaydı.. "Çatlat" şarkısıyla lanse edilen albümde, Harun Kolçak"la düet yaptıkları "Biri Var" şarkısı radyoların göz bebeği oldu. Albümde yer alan 10 şarkıdan dokuzu, yine Bendeniz imzası taşıdı.. Ayrıca Bendeniz, albümünde ilk kez bir cover şarkıya yer vererek "Kemancı" şarkısını okudu.

Yıl 2009"i gösterdiğinde Bendeniz "Olsun" albümünü müzik marketlere sundu."Cumadan Pazara" şarkısı ile kısa sürede radyo listelerinin üst basamaklarında yer alan sanatçı albümdeki şarkılarıyla özellikle bir söz yazarı ve besteci olarak aradan geçen yılların ardından nasıl bir yol katettiğin gösterdi.

Bendeniz diskografisinin 12. halkasını ise "Benden İzler" oluşturdu. Sanatçı 18 yıllık kariyerinde ilk kez bir remix albüme imza attı. Albümde Murat Uncuoğlu, Suat Aydoğan gibi sektörün önde gelen isimleri ile çalışan Bendeniz eski hitlerini ve bir önceki albümü "Olsun"da yer alan şarkıları farklı versiyonlarıyla dinleyici ile buluşturdu.

Submitted by : Diego
Source : -
Bendeniz Bendeniz
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Artist List

Hiçbir sanatçıyı takip etmiyorsunuz.


Lyrics List