Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Asfalt Dünya Biography
Temelleri 1997 yılına kadar uzanan Asfalt Dünya, kurucusu Emrah Özdamar ile Ertan Haktanır"ın müzik çalışmalarını beraber yürütmesi ile başladı. Özdamar"ın yazdığı söz ve bestelere Haktanır düzenlemeler yaptı. Yapılan çalışmalar sonraki yıllarda "Zihin Egzersizleri" ve "Yol Hikayeleri" adını verdikleri teatral, uzun hikayelerin arasına birbirini takip eden şarkıların serpiştirildiği bir proje olarak sahneye koyuldu. Emrah Özdamar, zaman içinde Ertan Haktanır ile bu projeyi geliştirdi ve bu konserlerde ikiliye çeşitli sanatçılar eşlik etti. Özdamar daha önceleri internet üzerinde kurduğu ve sanata gönül vermiş, kendi hikayeleri olan, yazarların ve müzisyenlerin toplanıp ortak çalışmalar yaptığı, toplantılar düzenlediği bir oluşum olan Asfalt Dünya"yı da grup ismi olarak belirledi.
2004 yılında albüm kararı alındığında Emrah Özdamar ve Ertan Haktanır"a bas gitarda Kadir Keskin ve davulda Sertan Soğukpınar katıldı. Albümün çıkışa hazır hale gelmesi ile "Ormanlar Kralı" adını verdikleri albüm, 2007"nin Haziran ayında piyasaya çıktı. Ardından yayınlanan ilk video klip, "Beni Severmiş O" şarkı sözleri, duruşu ve vokal tarzıyla büyük bir hayran kitlesi yakaladı ve şarkı birçok listede üst sıralara kadar yükseldi. Grup, PowerTürk"ün "En İyi Klip" (Beni Severmiş O) ve "En İyi Web Sitesi" ödüllerine aday gösterildi.

Daha sonra albümde yer alan Zaman, Sakın, Katil, Son ve Sakın isimli parçalarına video klip çeken grup, 2007 ve 2008 yılları içinde birçok festivalde sahne aldı. Güçlü şarkı sözleri ve teatral sahne performanslarıyla ilk günden beri dikkatleri üstüne çeken Asfalt Dünya, 2012"nin Kasım ayında ikinci albümü "Büyük Yollar" ve "Tanımadan Önce" klibiyle geri dönüyor.

M. Emrah Özdamar (Vokal)
Emrah’ın ilkokul çağlarında yazıya olan merakı zaman içinde müziği de içine alarak büyüdü. Komşusundan aldığı kırık gitarla başladığı müzikle ilgili çalışmalarını lise yıllarında grup çatısı altında toplayarak geliştirdi. Müziğe başladığı üç arkadaşı ile birlikte kurduğu Flu isimli grup, İstanbul’da bir çok mekanda sahne aldı. Daha sonra Flu’dan ayrıldı ve üniversiteyi okumak için Eskişehir’e gitti. Üniversite yıllarında, Alp Erkin Çakmak ile Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen Lesistrata (Kadınların Savaşı) müzikal projesi için besteler yaptı. Proje, canlı performanslarıyla Ankara ve İstanbul’u içeren bir turneye çıktı.

Zaman içinde Ertan Haktanır ile bu projeyi geliştirdi. Aynı dönemde internet üzerinde "Asfalt Dünya’ adını verdiği bir platform kurdu. Platform, sanata gönül vermiş ve kendi hikayeleri olan yazarların ve müzisyenlerin toplanıp ortak çalışmalar yaptığı ve toplantılar düzenlediği bir oluşumdu. Bu dönem içinde Okan Sargın’dan gelen bir teklif üzerine yazdığı parçaları albüm haline getirme fırsatı buldu ve Ertan Haktanır, Sertan Soğukpınar ve Kadir Keskin ile stüdyo çalışmalarını hızlandırdı. Emrah, "Ormanlar Kralı’ albümü için çalışmaya başlayan bu gruba Asfalt Dünya ismini verdi. İnternet sektöründe çalışan Emrah müzik çalışmalarını Asfalt Dünya çatısı altında sürdürüyor.

Ertan Haktanır (Gitar)
Ertan, ilk kez 12 yaşında gitar ile çalışmaya başladı. Lise yıllarında kendi bestelerini çaldığı ve "Requem" adını verdiği grubu kurdu. Requem birçok konser verdi ve bu çalışmalar bir albümle sonlandı. 1998 yılında Emrah Özdamar ile tanışan Ertan, 2000’li yıllara gelindiğinde beste çalışmalarına eğildi ve Emrah’ın sözlerini yazdığı parçaların bestelerini yapmaya başladı. Bu dönem içinde kendini geliştirmek için elektronik müziğe yönelerek jingle ve reklam müziği çalışmalarına da başladı. Alp Erkin Çakmak ile çeşitli TV, radyo ve reklam müzikleri hazırladı. Medya müzikleri yaptığı bu dönem içinde müziklerin çok yapay olduğuna kanaat getirerek yeniden gitarına ağırlık veren Ertan, Emrah ile çalışmalarını hızlandırdı ve 2007 yılında "Ormanlar Kralı’ adını verdikleri albümü tamamladı.

Alpay Pala (Bas Gitar)
Müzisyen kimliğinin yanı sıra aynı zamanda başarılı bir mimar olan Alpay, müziğe klasik gitarla klasik eserler çalarak basladı. Bas gitarla ilk tanışması ise lisede kurdukları amatör rock grubunda gerçekleşti. Mimar Sinan’daki üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen Alpay, birkaç sene sonra ilk cover grubu olan Dont "a katılıp çeşitli mekanlarda çaldı. Alpay, birkaç sene ara verdiği müzik çalışmalarına Tiktak ile geri döndü ve grupla beraber çesitli konser ve video klip çalışmalarında yer aldı. Daha sonra katıldığı Suitcase ile de hem cover performanslarını sürdürdü, hem de çıkış albümleri "Bildiğin Herşeyi Unut"ta çaldı. 2010 senesinde daha önceden Playground’da beraber çalıştıkları Deniz Alemdar aracılığı ile Asfalt Dünya’ya dahil oldu ve dörtlünün 2012’nin Kasım ayında çıkan ikinci stüdyo albümü "Büyük Yollar" için beraber çalışmaya başladılar.

Sefa Deniz Alemdar (Davul)
Türkiye’nin ilk davul okulu olan Be-bop’ın ilk öğrencilerinden biri olan ve burada Four Way Cordination tekniği ve Stil incelemeleri üzerine Selami Sevinç’den dersler alarak müzik kariyerine başlayan Deniz, 1996’dan itibaren ülkemizde ve yurtdışında birçok albüm ve konserde yer aldı. Deniz şu anda aramızda olmayan Kerim Çaplı başta olmak üzere kurucu üyelerinden olduğu Yüksek Sadakat, Playground, Peri ve Ada’nın davullarını üstlendi; aynı zamanda Bagdat Avenue, Mor ve Ötesi, Redd, Eyyam ve Gür Akad gibi önemli isimlere de eşlik etti.

Progressive rock ve jazz türlerinde de albüm çalışmalarına ve canlı performanslara imza atan Deniz, Hair ve Jesus Christ Superstar müzikallerini teatral bir konserde canlandıran bağımsız bir topluluğun kordinatörlüğünü ve davulcuğunu da yaptı. Bu dönemde Anadolu ve sınır ülkelerimizin bazı köylerindeki çocuklar ile müzik ve ritim çalışmaları yaptı. Deniz, aynı zamanda Ruh ve Sinir hastalıkları merkezlerindeki hastalarla "ritim ile rehabilitasyon"u amaçlayan bir dizi gösteriler ve çalışmalar yaptı. Deniz halen bu çalışmalarına devam etmektedir.

Submitted by : Diego
Source : -
Asfalt Dünya Asfalt Dünya
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Artist List

Hiçbir sanatçıyı takip etmiyorsunuz.


Lyrics List