Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Abba Biography

Abba'nin öyküsü Haziran 1966'da Björn Ulvaeus (1945 dogumlu) Benny Andersson'la (1946 dogumlu) tanistiginda basladi. Björn, dönemin popüler halk müzigi topluluklarindan Hooteanny Sarkicilari'na üyeyken, Benny de Isveç'in en iyi pop grubu "The Hep Stars"da piyano çaliyordu.


çift, ilk sarkilarini bu yildan sonra yazdi ve on yilin ardindan ortak bir grup kurmaya karar verdi. Bu sirada, Benny, The Hep Stars'dan ayrildi, Hootenanny Sarkicilari ise sadece stüdyoda bulunuyorlardi. Hootenanny Sarkicilari toplulugu, Stig Anderson'a (1931-1997) yani Abba'nin menajerine aitti. Ayni zamanda Stig, grubun ilk yilinda onlara sarki sözü konusunda da katkida bulundu.


1969 ilkbaharinda, Björn ve Benny, iki kadinla tanistilar. Abba'nin diger yarisini olusturacak olan iki kadinla... 1950 dogumlu olan Agnetha Fältskog, ilk single'ini 1967'de piyasaya sürdügünde büyük ilgi görmüstü. O ve Björn, 1971'de evlendiler.


"Frida" adiyla taninan 1945 dogumlu Anni-Frid Lyngstad, dogdugu Norveç'ten küçük yasta Isveç'e tasindi. Björn, Benny, Agnetha ve Frida, enstrümental ve vokal fon müziginin yanisira kendi yaptiklari solo ve düet çalismalarla grup kariyerlerine basladilar.


1972 yilinin ilkbaharinda "People Need Love" kirkbesligini kaydettiler. Bu sirada kendilerini Björn & Benny, Agnetha & Anni Frid olarak adlandiriyorlardi. 1973'te Isveç'i, Eurovision Sarki Yarismasi'nda "Ring Ring" adli parçayla temsil ettiler ve üçüncülük ödülünü kazandilar. Bu sarki ve ayni adi tasiyan albüm, dörtlüyü, Isveç'teki tüm müzik listelerinin zirvesine oturtmustu.


"Ring Ring", birkaç Avrupa ülkesinde hit haline geldi. Grup 1974 yilinda "Waterloo" ile tekrar seçmelere katildi. Bu sirada gruba, isimlerinin bas harflerinden olusan Abba adini verdiler.


6 Nisan 1974'teki Eurovision Sarki Yarismasi'nda Abba "Waterloo" ile yarismanin birincisi oldu ve büyük sükse yapti. Bu zaferin ardindan sarki, tüm Avrupa ülkelerinin listelerinde zirvenin güçlü ortaklari arasina girdi, kisa sürede Amerika müzik piyasasinda da adini duyurmayi basardi.


Abba, "Sos" adli üçüncü albümüyle ününe ün katti. "Mamma Mia" adli parça, Abba'yi Ingiltere ve Avustralya listelerinin zirvesine yerlestirdi.


Ve Abba'yi Abba yapan 1976 yili... "Greatest Hits" ve "The Best of Abba Repectively", Ingiltere ve Avustralya'da piyasaya sürüldü. Tüm dünyada büyük ilgi gören "Fernando" ve "Dancing Queen" gibi single çalismalari, kisa süre sonra klasikler arasina girecek ve Abba adini ölümsüzlestirecekti. Tabii basari, her zamanki gibi basamaklarla geliyordu. "Dancing Queen" önce, Ingiltere listelerinde bir numaraya yükselen ilk Abba sarkisi oldu. Ilgi gün geçtikçe büyüyor, grup müthis bir motivasyonla yoluna devam ediyordu.


Yil sonunda dördüncü albümleri olan "Arrival"i piyasaya sürdüler. "Money Money Money" ve "Knowing Me, Knowing You" basta olmak üzere tüm parçalar büyük begeni kazandi. Ardindan 1977 yilinin baslarinda düzenlenen Avrupa ve Avustralya konserleriyle kendilerini gösterdiler ve sahne performanslariyla da olumlu not aldilar.


Yil sonunda Abba için bir film çevrildi. Filmin yönetmeni olan Lasse Hallström'e, senaryoda Robert Caswell eslik etmisti. Grup elemanlarinin disindaki baslica oyuncular arasinda Robert Hughes, Torn Oliver, Bruce Barry ve Stikkan Andersson bulunuyordu. Filmin vizyona girisini, "The Album" isimli yeni albüm çalismasinin müzikseverlere sunulmasi izledi. "The Album", grubu bugünlere getiren klasiklerden "The Name of The Game" ve "Take a Chance On Me"yi de içeriyordu.


1979 baharinda "Voulez-Vous" albümü raflardaki yerini aldi. "Summer Night City" ve "Chiquitita"nin kaydedildigi dönemde Björn ve Agnetha, bosandiklarini açikladilar. Bu sasirtici haber, ilk duyuldugunda grubun bitisi olarak nitelendirilse de beklendigi gibi olmadi. Ancak ikilinin, 'müzik yapan mutlu bir çift' imaji önemli ölçüde sarsilmisti.


Bu yilin son çeyregine girilirken "Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)" adli single çalisma piyasaya sürüldü. Sonrasinda yola, Kanada ve Avrupa konserleriyle devam edildi. Abba'nin en çok begenilen parçalarini içeren toplama albümün ikincisi, "Greatest Hits Vol. 2" de, ayni tarihte uluslararasi basariyi yakaladi.


1980 yilinin Mart ayinda Abba, Japonya'da bir konser verdi. Birkaç ay sonra, kisa sürede klasikler arasindaki yerini alan "The Winner Takes It All"u da içeren "Super Trouper" adli albüm begeniye sunuldu. Grup içindeki çalkanti, 81 yilinin Subat ayinda yeniden kendini gösterdi, Benny ve Frida çifti de iliskilerini yürütemeyerek bosanma karari aldi. 70'lerdeki o iki mutlu çift, artik ayriydi...


Ancak bu da Abba'nin çalismalarina son vermedi. Dört sanatçi, yasanan tüm olumsuzluklara ragmen dostluklarini sürdürdüler. Yil sonunda Abba'nin sekizinci albümü olan "The Visitors" piyasaya sürüldü. öne çikan parçalarin basinda "One of Us" geliyordu.


1982'de grup disi çalismalara basladilar. Björn ve Benny çesitli müzikal denemelere yönelirken Agnetha ve Frida da solo kariyerlerini sürdürdüler. Bu dönemde çikan tek is olan "Abba LP", grubun, ilk on yilinda kaydettigi en iyi sarkilari içeren bir toplama albüm niteligi tasiyordu. Albümde ayrica iki de yeni parça bulunmaktaydi.


Ayni yilin sonunda Abba, müzikal çalismalarini bir süreligine askiya alma karari aldi ve dinlenmeye çekildi. Birkaç yil sonra yeniden bir araya gelseler de kayit yapmadan ayrilarak Abba'nin aktif yasamina son vermis oldular.


Tüm olumsuzluklara ragmen Abba, yaptigi müzikle tüm zamanlarin en iyi gruplari arasinda yer alma basarisini gösterdi. Onlarca ülkede milyonlarca müziksever, Abba'nin sarkilariyla büyüdü, Abba'nin sarkilariyla yasadi... Ayrilikla biten hikaye ve karanlik gibi görünen son, aslinda isiltili bir baslangiçti.


Abba yillar geçtikçe güçlendi; toplama albümlerden müzikallere, cover çalismalarindan ünlü sanatçilarin tesekkür parçalarina kadar çok sayida isin ithaf edildigi grubun, müzik tarihinin ölümsüzleri arasindaki yeri defalarca kanitlanmis oldu.


1992'de sunulan "Abba Gold", büyük ilgi gördü ve 25 milyonluk satis rakamina ulasti. 1993'te "More Abba Gold" ile devam eden serinin üçüncü albümü "The Box Set: Thank You For The Music" oldu. Sonrasinda gelen ve çesitli kayit sirketleri tarafindan düzenlenen bir dizi toplamayi 2003'ün baslarinda Universal Special Products etiketiyle sunulan "On and On" izledi. Abba, müzikal yolculugunu dünya var oldukça sürdürecek ve milyonlara ulasmaya devam edecek.


Submitted by : Diego
Source : -
Abba Abba
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Artist List

Hiçbir sanatçıyı takip etmiyorsunuz.


Lyrics List